şarj tüketimi

GSM Operatörünüz Şarj Tüketiminizi Etkiliyor mu?

Günümüzde kullandığımız akıllı telefonlar için pil ömrü yaklaşık 1 gün civarında ve bunu etkileyen bir çok faktör var; ekran parlaklığı, titreşim, internette uzun süre gezinmek… Bunlar şarj tüketimi konusunda etkisi olan sebeplerden sadece bir kaçı. Peki ya GSM operatörleri?

Şarj Tüketimi ile Operatörler Arasındaki İlişki

Öncelikle Amerika’da HTC ONE M8 ile 4 operatörün yapmış olduğu araştırmaya göre, operatörler ile şarj tüketimi arasındaki ilişkiyi gösteren şu grafiğe bir göz atabilirsiniz. Ardından bu durumun bizim kullandığımız operatörler için ne anlama geldiğine biraz kafa yoralım.

şarj tüketimi

Şarj Tüketimi Üzerinde Etkili Olan Faktör: Sinyalimizin Değişmesi

İşin aslı 4.5G bize 3G ye göre 10 kata kadar daha hızlı veri indirme kolaylığı sağlıyor. Bu anlamda telefonumuzu daha az yoracağı için şarj tüketimi konusunda dost bir teknoloji olarak gündeme gelmişti ancak öyle olmadı. 2G, 3G  ve 4.5G arasında sinyal geçişlerinde akıllı telefonlar genellikle otomatik modda olduklarından dolayı 4.5G sinyalinin düştüğü yerlerde yeniden bağlanabilmek için çok daha fazla efor sarf ediyorlar ve bu da maalesef şarj tüketimi konusunda telefonlarımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bu yüzden 4.5G sinyalinin düşük olduğu yerlerde veya 3G sinyalinin düşük olduğu yerlerde akıllı telefonumuzu otomatik moddan çıkarıp sinyalimize uygun olduğu duruma göre ayarlamak şarj tüketimi konusunda bize avantaj sağlayabilir.

Durumu şu şekilde anlatmak da mümkün; sinyalimizin 4.5G’ye nazaran daha zayıf olduğu 3G ye bağlı olduğumuz bir yerde bir veriyi gönderirken bu durum telefonumuzu daha çok yoracak ve şarj tüketimi artacaktır. Telefon görüşmesi sırasında ya da telefonumuzdan herhangi bir veriyi göndereceğimiz durumlarda da bu böyledir, telefonumuzu ne kadar çok yorarsak o kadar efor sarfedecek ve şarj tüketimi o kadar hızlı şekilde gerçekleşecektir.

 

4.5G ile yüksek hızda internet kullanmaya başladık ancak bu aynı zamanda pil sorununu da gündeme getirdi, telefonlarımızın şarj tüketimi %25 gibi ciddi bir oranda arttı. Ancak elbette ki  sinyaller arası bu geçişler gün geçtikçe, baz istasyonlarının 4.5G ye daha da uyumlu olmasıyla azalacaktır ve hangi operatörler kendisini 4.5G ye daha hızlı adapte eder ve baz istasyonu sayısını daha fazla arttırırsa o operatörün sinyaller arası geçişi azalacak ve bu da telefonumuzu daha az yoracaktır!